Доповідь Генерального директора ДК «Укрторф» на засіданні міжвідомчого оперативного штабу Державної комісії з питань надзвичайних ситуацій 15.07.2016 року.

15 липня в ДСНС України під головуванням Віце-прем’єр-міністра-Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадія Зубка відбулося засідання міжвідомчого оперативного штабу державної комісії з питань ТЕБ та НС щодо аналізу ситуації протидіям пожеж на торфовищах у 2015 році та заходів їх попередження і ліквідації у 2016 році. Участь у заході взяли представники центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, голови регіональних штабів з ТЕБ та НС, Генеральний директор ДК «Укрторф».

Доповідь Генерального директора ДК «Укрторф»  на засіданні міжвідомчого оперативного штабу Державної комісії з питань надзвичайних ситуацій 15.07.2016 року.

Державними підприємствами–учасниками ДК «Укрторф» (ДП «Волиньторф», ДП «Житомирторф», ДП «Київторф», ДП «Поділляторф», ДП «Рівнеторф», ДП «Сумиторф», ДП «Чернігівторф») здійснюється видобуток торфу на земельних ділянка загальною площею 983,82 га, що становить лише близько 0,1% від загальної площі торф’яників в Україні. Протягом останніх 15 років на задіяних у виробництві територіях щорічно видобувається у середньому близько 500 тис. т. торфу, більшість якого переробляється у торфобрикет. У 2015 році та по сьогоднішній день поточного року на площах видобутку торфу та прилеглих територіях пожеж, підпалів не ставалося. Мали місце лише незначні загоряння, які оперативно виявлялися та локалізовувалися. З метою посилення пожежної безпеки на підприємствах щорічно виконуються відповідні  протипожежні заходи.

Водночас сучасний стан забезпечення підприємств спеціальною технікою, у т.ч. для пожежогасіння, є незадовільним через її значну застарілість та несправність. Державою вже чотири роки не виділяється коштів на технічне переоснащення та розвиток торфопідприємств. Велика кількість технічних засобів підприємств незаконно передана керівниками у сумнівну оренду приватним організаціям, є факти їх розкрадання, вилучення за судовими рішеннями через борги підприємств.

Сучасна ситуація з ціною на газ та вугілля сприяє прибутковій діяльності торфодобувних підприємств через зростання попиту на торфопродукцію. Разом із тим підприємства Концерну не мають можливості збільшувати видобуток торфу через обмеженість та скорочення сировинної бази, яка поступово виробляється або взагалі вилучається шляхом припинення відповідними державними органами права користування надрами родовищ та земельними ділянками, блокування отримання нових площ під видобуток торфу з боку органів місцевої влади та ЦОВВ.

Склалася суперечлива ситуація, за якої підприємства готові видобувати торф та забезпечувати зростаючий попит на торфопродукцію, тим самим зменшуючи вірогідність пожеж на торф’яниках, а можливості отримати ліцензії та земельні ділянки під видобуток практично немає. Процедура землевідведення торф’яників надмірно  складна, запропоновані зміни до земельного законодавства вже два роки не розглядаються.

Є випадки, коли наявні у підприємств ліцензії не продовжуються та не відводяться нові землі в їх межах виключно з формальних ознак.

Протягом останніх двох років Держгеонадра  відмовили у продовженні чотирьох ліцензій, Мінекології заблокувало відведення нових земельних ділянок ДП «Волиньторф» – найпотужнішому в Україні торфодобувному підприємству. Отримання ліцензій  за новим порядком потребу значних коштів, які в підприємств відсутні або вилучаються в якості дивідендів державі.

Державні підприємства Концерну постійно звертаються до місцевих органів влади та ЦОВВ з проханням про надання земель під видобуток торфу, однак проблеми землевідведення торф’яників залишаються нерозв’язаними протягом багатьох років. Як приклад можна навести ДП «Київторф», яке практично призупинило свою роботу через відсутність ліцензій та земель у Київський області, де щорічно спостерігаються значні пожежі на торф’яниках. Однак сприяння у відновленні торфовиробництва в у цьому регіоні з боку органів влади немає, тому підприємство, скоріш за все, буде ліквідовано. Аналогічна ситуація слалась З ДП «Сумиторф». Останнім прикладом нераціонального підходу до розв’язання комплексної проблеми пожеж на торф’яниках стало не подовження ліцензії на користування надрами ДП «Чернігівторф» з причин наявної податкової заборгованості.

Водночас є приклади розуміння органами влади необхідності розвитку промислового торфовидобування та протидії пожежам на торфовищах. Так, завдячуючи підтримці з боку голови Житомирської ОДА С. Машковського, депутатів місцевих рад, вдалося отримати усі дозвільні документи для здійснення підприємством законного видобутку торфу на відведених земельних ділянках. Крім того Житомирська обласна рада у поточному році передбачила кошти обласного бюджету в розмірі близько 800 тис. грн. спрямовані на гасінні займань торфу та лісових насаджень.

2016-0069-002

Засідання міжвідомчого оперативного штабу Державної комісії з питань надзвичайних ситуацій