Відбулося чергове виїзне розширене засідання правління Державного концерну “Укрторф” на базі Житомирського національного агроекологічного університету

15 березня 2018 року за ініціативи Генерального директора ДК “Укрторф” відбулося чергове виїзне розширене засідання правління Державного концерну “Укрторф” на базі Житомирського національного агроекологічного університету, під час якого розглянуто ряд важливих питань торфовидобувної галузі України.

Участь в засіданні правління взяли  голова Житомирської обласної ради Володимир Ширма, заступник голови Житомирської ОДА Олексій Ясюнецький, ректор Житомирського національного агроекологічного університету Олег Скидан, ректор національного університету водного господарства та природокористування Віктор Мошинський, начальник відділу енергомеханічного забезпечення та торфодобувних підприємств департаменту вугільно-промислового комплексу Міненерговугілля Дмитро Цехмістер, члени правління ДК “Укрторф”, представники Волинської, Рівненської обласних рад та облдержадміністрацій, об’єднаних територіальних громад та науковці.

Варто зазначити, що Житомирська область має у володінні найбільшу кількість торф’яних родовищ, придатних для промислового видобутку торфу та входить в число лідерів з виробництва торфу і є одним з найбільших регіонів торфовидобувної галузі України.

Андрій Озерчук зазначив, що на сьогоднішній день для повноцінної роботи підприємств-учасників Концерну бракує площ для видобутку торфу, а також не завжди є розуміння і підтримка зі сторони місцевої влади. Крім того, техніка та обладнання, з якими доводиться працювати, подекуди є морально застарілими. Попри все це, торф’яна галузь є досить перспективною, зважаючи на ті умови, в яких наразі знаходиться країна.

Володимир Ширма наголосив на необхідності передачі повноважень надавати дозволи та ліцензії на видобуток корисних копалин на рівень області. “Торф, торф’яна промисловість – це вже сьогодні нові робочі місця, енергетична незалежність нашого регіону, як мінімум, це екологічні добрива, сорбенти нового покоління, а значить і розвиток сільськогосподарської галузі області”, – зазначив голова обласної ради.

“Сьогодні за одним столом зібралися освітяни, наукові, керівники підприємств і це вже є першим кроком на шляху до спільної та великої співпраці, – наголосив ректор Житомирського національного агроекологічного університету Олег Скидан. Торф має багатофункціональні можливості використання. Власне, брикети торфу – це альтернативні види палива, які відзначаються екологічністю. Нині питання використання торфу саме таким чином особливо актуальне, адже йдеться про енергетичну безпеку Полісся та інших областей. Маємо бажання і ресурси для роботи, необхідно працювати  надалі злагоджено, створюючи сприятливі умови для галузі, яка має стратегічні можливості”.

Ректор Рівненського національного університету водного господарства та природокористування Віктор Мошинський порадив, окрім наукових, провести також маркетингові дослідження, аби визначити перспективи ринку видобутку та збуту палива, добрив із торфу.

Учасниками наради окреслено першочергові завдання, серед яких – порушення питання спрощення процедури відведення торфовищ під промислове освоєння, технічна модернізація застарілого обладнання і запровадження сучасних технологій та цільова підготовка фахівців.

На думку учасників правління та експертів на сьогодні вкрай невигідно просто спалювати торфобрикети для обігріву приміщень. Потрібно налагодити виробництво широкого спектру продукції органічного походження: торфосумішей, компостів для сільського господарства, садівництва, городництва, що значно розширити ринки збуту.

Крім того, важливим питанням, яке обговорено на засіданні є підготовка підприємств-учасників Концерну до нового сезону видобутку торфу, планові показники видобутку та виробництва, проблемні питання та перспективи розвитку.